10 رویکرد به حل مسائل ریاضی

  1. خانه
  2. محتوای آموزشی
  3. ویدئو های آموزشی
  4. 10 رویکرد به حل مسائل ریاضی

مشخصات:

  کد : 447

  درس: ریاضی

  پایه تحصیلی: پنجم ابتدایی، ششم ابتدایی، هفتم متوسطه، هشتم متوسطه، نهم متوسطه، دهم متوسطه

  نوع درسنامه: فصلی

  تعداد فایل ها: 51 عدد

  مبلغ: 150,000 تومان

  تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ ۱۳۹۹/۰۶/۱۸

توضیحات:

10 رویکرد به حل مسائل ریاضی

مسائل ریاضی را می توان به دو دسته کلی محاسباتی و استدلالی نقسیم کرد. ویژگی مسائل محاسباتی، معمولا این است که فرمول پذیر هستند و اگر فرمول حل مساله را بدانید، چندان مهم نیست که با همان عددها قبلا آن را دیده باشید یا عددهایی دیگر. وقتی فرمول محاسبه محیط دایره را بر حسب شعاع آن بدانید، این که چه شعاع جدیدی را به شما بدهند اهمیتی ندارد.

از سوی دیگر در حل مسائل استدلالی، گرچه تجربه مشاهده مسائل شبیه به مساله جدید می تواند موثر باشد، با این حال لازم است نوعی خلاقیت، نوآوری و ممارست را چاشنی کار کنید و نمی توان از هر کسی انتظار داشت یک مساله استدلالی جدید را به سادگی حل کند.

با این حال رویکردهای شناخته شده به حل مسائل استدلالی، متناهی است و در مجموعه کاملا مشخصی از تجربه های ریاضیدانان قرار دارد. آشنایی با این رویکردها می تواند گامی برای موفقیت در حل چنین مسائلی باشد. صد البته این کاری نیست که به صورت ماشینی و قابل تکرار توسط هر کسی انجام پذیر باشد.

من در بین رویکردهای متفاوتی که برای حل مسائل استدلالی دیده ام، 10 رویکرد را برگزیده ام، درسی کوتاه و 5 مثال جذاب برای هر کدام از آنها آماده کرده ام و در قالب 51 کلیپ تصویری به شرح آنها پرداخته ام.

امیدوارم این تلاش برای آشنا شدن شما با حل مسائل خلاقانه ریاضی مفید باشد.

مدرس: دکتر مجید میرزاوزیریپیش نمایش

ارسال دیدگاه