1. خانه
  2. دوره های آموزشی
  3. معماهای منطقی

 کد دوره: 28

 عنوان : معماهای منطقی

 ظرفیت دوره : 50 نفر

 وضعیت دوره : تکمیل شده

 نحوه برگزاری : گروهی

 نوع آموزش : مجازی

 نوع مخاطب : دانش آموزی

دکتر مجید میرزاوزیری

استاد گروه ریاضی محض و کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد

معماهای منطقی


تاریخ ثبت نام از: ۱۳۹۹/۱۰/۲۵ تا ۱۳۹۹/۱۱/۱۰

توضیحات دوره:

ساعت برگزاری: ساعت 16 و ساعت 18

تعداد جلسه: 12 جلسه

مدت زمان هر جلسه: 90 دقیقه

اگر بخواهیم در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی به‌طور خلاقانه عمل کنیم، باید به فکر ارتقاء مهارت‌مان در تولید ایده و راه‌حل باشیم. حل معما یکی از راه‌های رسیدن به این هدف است.

در برخورد با یک مسئله، هر چه بیشتر بتوانیم ایده تولید کنیم، دستمان برای انتخاب بهترین‌ها بازتر خواهد بود. در واقع معما مهارت فکر کردن را تقویت می‌کند و ذهن را فعال می سازد. معما و مطرح کردن سؤالات چالش‌ برانگیز قدرت استدلال منطقی را افزایش می دهد.

البته باید توجه داشت که در طرح معماها، اهداف متفاوتی می‌تواند مد نظر باشد. بعضی از آن‌ها براساس کارکرد سمت چپ مغز طرح می‌شوند و بیشتر تفکر منطقی را توسعه می‌دهند. در مقابل برخی از آن‌ها نیز عضلات سمت راست مغز را درگیر می‌کنند و تفکر جانبی (خلاقانه) را تقویت می‌کنند. معماهایی نیز هستند که هر دو نیمه مغز را به‌کار می‌گیرند و باعث رشد توام تفکر منطقی و جانبی می‌شوند.

در این دوره آموزشی به زمینه های گوناگون معما، که ضمنا خالی از مضنون های ریاضی نیستند، پرداخته می شود. این معماها در بخش های مختلفی تنظیم شده اند تا هم برای کسانی که به تازگی با معماهای منطقی آشنا می شوند و هم برای کسانی که آشنایی قبلی با این موضوعات دارند جذابیت داشته باشد.

این دوره به دانش آموزان علاقه مند به شرکت در المپیادهای ریاضی و کامپیوتر، و نیز کسانی که می خواهند با تفکر ریاضی و روش های زیبای استدلال در ریاضیات آشنا شوند توصیه می شود.

ظرفیت تکمیل شده است.