101 کلیپ نامدار ویژه المپیادی ها

  1. خانه
  2. محتوای آموزشی
  3. بسته های ریاضی
  4. 101 کلیپ نامدار ویژه المپیادی ها

  کد بسته : 278

  پایه تحصیلی : هفتم متوسطه , هشتم متوسطه , نهم متوسطه , دهم متوسطه , یازدهم متوسطه

  درس : المپیاد ریاضی دانش آموزی

محتوای درون بسته:

آزمون تستی
4 عدد
نمونه سوال تشریحی
7 عدد
درسنامه
6 عدد (100 فایل)
رفع اشکال
5 عدد
520,000 تومان با تخفیف ویژه 480,000 تومان

توضیحات:

ویژه کسانی که بدون دانش قبلی می خواهند اولین قدم را برای شرکت در المپیاد ریاضی یا کامپیوتر یا یک آزمون مفهومی ریاضی بردارند و به تقویت مهارت حل مسئله می اندیشند.

۱۰۱ کلیپ نامدار

تجربه بیش از سه ماه تدریس به شیوه آموزش مجازی به روش‌های متفاوت، باعث شد تا من بتدریج بتوانم راه مناسب را برای تکرار مجازیِ آنچه در کلاس‌های حضوری‌ام انجام می‌دادم پیدا کنم. متوجه شده‌ام که مراحل کار برای کسی که می‌خواهد موضوع جدیدی را یاد بگیرد در بهترین حالت می‌تواند این باشد:

  • مطالعه بخش کوتاهی از یک کتاب معرفی شده توسط معلم؛
  • مشاهده کلیپ تدریس همان بخش توسط معلم به صورت آفلاین و تکرار مشاهده در صورت نیاز؛
  • شرکت در کلاس رفع اشکالِ همان معلم به منظور برطرف کردن اشکالات احتمالی و مشاهده مثال‌های بیشتر.

من این کار را برای یک دوره آموزش مقدماتیِ موضوعات مفهومی ریاضی و کامپیوتر در ۶ زمینه مختلف انجام دادم. چنین دوره‌ای در حالت حضوری معمولاً در ۱۲ جلسه یک و نیم ساعته برگزار می‌شد و برای افرادی که می‌خواستند خود را برای بخش‌های ابتکاری، مفهومی و استدلالیِ یک آزمون ورودی یا مسابقه‌ای مانند المپیاد ریاضی، المپیاد کامپیوتر، شهر ریاضی، مسابقه دانشجویی یا دیگر مسابقاتی از این نوع آماده کنند مفید بود.

اکنون من توانستم درس مورد نیاز را در یک کلیپ ۵ و نیم دقیقه‌ای و کل دوره را در ۱۰۰ کلیپ با زمان مجموعی برابر ۱۰ ساعت و ۶ دقیقه به انجام برسانم. عنوان این مجموعه را «۱۰۱ کلیپ نامدار» گذاشته‌ام چون برای هر مسأله‌ای یک نام مشخص انتخاب کرده‌ام تا مراجعه به آن در دفعات بعدی راحت‌تر باشد.

سؤال این است: چرا درسی که قبلاً در ۱۸ ساعت ارائه می‌شد اکنون در حدود ۱۰ ساعت ارائه شده است؟

من چند دلیل برای پاسخ به این پرسش یافته‌ام:

  • در کلاس حضوری، شاگردان به طور معمول با موضوع مورد بحث آشنا نیستند و یادگیری درس با اولین برخورد برای آنها سخت است؛ مخصوصاً این که نمی‌توان صحبت مدرس را ذخیره کرد و دوباره شنید. از این رو سؤالاتی می‌پرسند که باعث می‌شود معلم همان جملات خود را تکرار کند. این تکرار وقت می‌گیرد. توجه داریم که سؤالات خوبی نیز در کلاس مطرح می‌شود که در روش مجازی مطرح شده در بالا، در کلاس رفع اشکال مورد بحث قرار خواهد گرفت.
  • در کلاس حضوری بخش زیادی از وقت مدرس صرف ساکت کردن شاگردان می‌شود. این اتفاقی است که در مقاطع پایین‌تر و پایه‌های پایین‌تر هر مقطع، شایع‌تر است.
  • در کلاس حضوری، آموزش به صورت نقطه‌ای و متمرکز بر تک تک شاگردان انجام نمی‌شود و از این رو مدرس باید وقت زیادی را برای پخش کردن نگاه خود روی همه شاگردان، به طور یکنواخت، بگذارد. از این رو لازم است گاهی اوقات جملات خود را چند بار تکرار کند و هر بار زاویه خاصی از کلاس را هدف بگیرد تا مطمئن شود که عدالت را در نگاه رعایت کرده است و افراد بهره متناسبی از کلام او برده‌اند.

آموزش مجازی، علیرغم ضعف‌های فراوانی که در نوع آنلاین دارد می‌تواند بسیار مفید باشد. مهم این است که شیوه مناسب را بیابیم، تجربه کنیم، تعدیل نماییم و ترمیم کنیم تا به نقطه بهینه آن دست یابیم.

من، پس از این مدت کوتاه، نهایتاً موفق شدم روشی شاگردپسند را بیابم که اصول معلمی‌ام را هم در آن به تمامی رعایت کرده باشم. ترکیب زیر به نظرم بهترین شیوه‌ای است که می‌تواند به شکل قابل قبولی مؤثر باشد:

مطالعه بخشی از کتاب + مشاهده یک کلیپ تدریس کوتاه از همان بخش + تکرار مشاهده همان کلیپ + شرکت در کلاس آنلاین رفع اشکال + شرکت در یک خودآزمون مرتبط با همان موضوع

این ترکیب توسط زیرمجموعه پرگاس از مجموعه شهر ریاضی به شکلی مؤثر، کارآمد، تکنولوژی-محور و با دسترسی بسیار آسان فراهم شده است. از تیم علمی، اجرایی، فنی و مشاوره‌ای این زیرمجموعه که متشکل از جوانان خوش‌ذوق، مبتکر، خلاق‌ و نوآوری است که همگی دغدغه علمی دارند متشکرم.


نمایش ویدئو

بسته های پیشنهادی

تمرین تست زنی و رفع اشکال متوسطه اول

6 ماهه
هفتم متوسطه, هشتم متوسطه, نهم متوسطه
212,000 تومان
با تخفیف ویژه 199,000 تومان

ریاضی

کد بسته :   251

تمرین تست زنی و رفع اشکال متوسطه دوم(تجربی، ریاضی، انسانی)

6 ماهه
دهم متوسطه, یازدهم متوسطه, دوازدهم متوسطه
227,000 تومان
با تخفیف ویژه 215,000 تومان

ریاضی, هندسه, حسابان, آمار و احتمال, گسسته

کد بسته :   254

آمار و احتمال - ریاضیات گسسته

9 ماهه
یازدهم متوسطه, دوازدهم متوسطه
150,000 تومان
با تخفیف ویژه 75,000 تومان

آمار و احتمال, گسسته

کد بسته :   430

برنامه مطالعاتی هشتمی ها (ماه اول - سطح الف)

1 ماهه
هشتم متوسطه
99,000 تومان
با تخفیف ویژه 79,000 تومان

ریاضی

کد بسته :   267

ارسال دیدگاه