معمای شماره 3


راهنما
دعوت دوستان
تقسیم نعل اسب!
می گویند یکی از خرافاتی که قبلا در اروپا رواج داشت، تقسیم نعل اسب بود. یک نعل طلایی کم ضخامت را به 7 قسمت تقسیم می کردند به طوریکه هر قسمت شامل یک سوراخ باشد و آنها را به گردن هفت بچه آویزان می کردند تا عامل خوشبختی آنها شود! به شرطی که تقسیم نعل اسب فقط با دو ضربه ی شمشیر انجام پذیرد، چگونه؟
برای حل این مساله لازم نیست شما نعل طلایی سفارش دهید، و با ضربات شمشیر تکه تکه اش کنید. بلکه کافی است که یک نعل مقوایی مطابق شکل بسازید و به جای 7 سوراخ نیز در محل هایی که نشان داده شده اند خط کوچکی با مداد رسم کنید و آن وقت سعی نمایید با دو برش مستقیم قیچی آن را به 7 قطعه تقسیم کنید که در هر کدام یک سوراخ نیز وجود داشته باشد (مساوی بودن قطعات لازم نیست).
جهت ساده شدن مساله راهنمایی می کنیم که ابتدا با یک برش قیچی آنرا به سه قسمت نامساوی تقسیم کنید و حالا با الهام از مساله فوق، معمای دیگری نیز در این زمینه مطرح می کنیم: در صورتی که مساوی بودن قطعات و وجود یک یا چند سوراخ در یک قطعه از نعل اسب و یا عدم آن مطرح نباشد، با دو برش مستقیم قیچی این نعل را حداکثر به چند بخش می توان تقسیم کرد؟

پاسخ

  

اولا نعل را با یک برش مستقیم قیچی در امتداد AB می بُریم. سپس سه قطعه حاصل را روی هم گذاشته و یکجا در امتداد CD و EF می بُریم.

ثانیا ابتدا در امتداد AB می بُریم تا سه قسمت به دست آید و سه قطعه را نیز روی هم قرار داده و یکجا در امتداد سه خط نقطه چین می بُریم. به این ترتیب 9 قطعه حاصل می شود.


اسامی برندگان

برنده مسابقهمریم رضائی

مریم رضائی

مریم رضائی  مریم رضائی
پاسخ
1 سال پیش
22 0

طبق تصویر نعل با رنگ آبی نشون داده شده؛ابتدا برش یک رو انجام میدیم؛خط1 مسیر برش یک رو نشون میده؛حالا نعل ۳قسمت شده؛دوتا از قسمت ها دوتا سوراخ دارن و یک قسمت ۳ تاسوراخ؛سپس اون دو قسمتی که دوتا سوراخ دارند رو برمیداریم روی هم میذاریم و طبق فلش های مشکی به صورت مشخص شده در عکس روی قسمت سوم میگذاریم؛حالا با انجام برش دوم نعل به ۷ قسمت سوراخ دار تقسیم میشه؛خط2 مسیر زرش دوم رو نشون میده.

تیم پشتیبانی پرگاس

سلام مریم عزیز
ممنون از اطلاعات کاملی که تایپ کردی، می تونی شکل توضیحاتی که دادی رو روی یک برگه بکشی و از طریق ارسال تصویر بفرستی؟

مریم رضائی  مریم رضائی
پاسخ
1 سال پیش
12 1

سلام با تصویر فرستادم همین تصویری که گذاشتید دیگه

تیم پشتیبانی پرگاس

سلام، ممنون بررسی می کنیم.

مهدیه نادری  مهدیه نادری
پاسخ
1 سال پیش
11 1

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت عوامل پرگاس ، خیلی ممنونم به خاطر معما های عالیتون

طبق تصویر نعل با رنگ آبی نشان داده شده است ، ابتدا برش یک رو انجام می دهیم ، خط 1 مسیر برش یک را نشان می دهد ، حالا نعل 3 قسمت شده ، 2 تا از قسمت ها 2 تا سوراخ دارند ، و یک قسمت 3 تا سوراخ ، سپس اون دو قسمتی که دو تا سوراخ دارند را بر می داریم و روی هم می گذاریم و طبق فلش های مشکی به صورت مشخص شده در عکس ، روی قسمت سوم می گذاریم ، حالا با انجام برش دو نعل به 7 قسمت سوراخ دار تقسیم می شود ، خط 2 مسیر برش دوم را نشان می دهد

روزتون بخیر

تیم پشتیبانی پرگاس

ممنون بابت توضیحات خوب و کامل مهدیه مهربون و عزیز

ارسال دیدگاه